piątek, 26 października 2012

OWOCE

          W trakcie diety odchudzającej najlepiej spożywać owoce świeże i niskokaloryczne o najmniejszej zawartości węglowodanów.
W ciągu dnia można zjeść 400-500g kwaśnych owoców lub 200-300g słodkich. Tylko raz na jakiś czas sięgaj po owoce suszone, ponieważ są bardziej kaloryczne od świeżych.
Najlepiej spożywać dziennie owoce, których wartość kaloryczna w 100g jest nie wyższa niż 60kcal (wyjątek stanowią czereśnie – informacje o nich w poście).


Poniżej przedstawiam tabelę kaloryczną owoców (tylko tych najmniej kalorycznych):
 
OWOCE
KCAL
OWOCE
KCAL
Czereśnie
61
Mandarynki
42
Kiwi
60
Grejpfrut czerwony
42
Borówki amerykańskie
57
Agrest
41
Ananas
54
Papaja
41
Gruszki
54
Grejpfrut zielony
36
Jabłka
52
Cytryny
36
Wiśnie
50
Arbuz
36
Figi
47
Melon miodowy (żółty)
36
Aronia
47
Porzeczki czarne
35
Morele
47
Porzeczki białe
33
Brzoskwinie
46
Poziomki
33
Jagody
45
Porzeczki czerwone
31
Śliwki węgierki
45
Maliny
29
Pomarańcze
44
Truskawki
28
Nektarynki
44
Melon Galia
24
Melon kantalupa
34
Melon zielony
13

 
Opisuję także w poście owoce, które mają szczególny wpływ na odchudzanie. Nie opisuję ich minerałów, związków ani jaki mają wpływ na leczenie innych chorób. Takie informacje można łatwo znaleźć w Internecie a poza tym nie chciałabym ich powielać.
Poniżej owoce, które należy jeść aby wspomóc odchudzanie:
 
ANANAS

Zawiera unikalny enzym - bromelinę, która przyspiesza spalanie tłuszczu, reguluje przemianę materii, pomaga strawić białko oraz oczyszcza przewód pokarmowy. Jej działanie wspomaga przede wszystkim: witamina C, która rozpuszcza tłuszcz, witaminy z grupy B, które poprawiają wydolność organizmu, potas, który usuwa z tkanek nadmiar wody oraz kwas moczowy, który pomaga w walce z cellulitem.
          Dzięki zawartości błonnika, ananas wspomaga procesy trawienne, usuwa toksyczne produkty przemiany materii i daje nam uczucie sytości. Dobrze zatem jest zjeść po posiłku plaster ananasa.
          Ananas, mimo sporych zalet, nie jest polecany osobom z chorobami dwunastnicy, wątroby i nerek, wrzodami, nadciśnieniem i nadkwaśnością soku żołądkowego. Także kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność, gdyż sok z liści i niedojrzałe owoce mogą wywołać poronienie.
Również bromelina zawarta w ananasie może wpływać na działanie niektórych leków (zwłaszcza antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych, uspokajających, antydepresyjnych).
          Przy zakupie ananasa zwróć uwagę, aby pachniał - powąchaj go przy nasadzie. Liście powinny być świeże i soczyste. Unikaj owoców z miękkimi miejscami, z widoczną przy nasadzie pleśnią i brązowymi liśćmi. To znak, że owoc zaczyna się psuć. Zdrowy może poleżeć w domu i kilka dni.
Ananasów surowych nie należy myć bo szybko gniją. Przed spożyciem należy wykręcić czubek.
Jako ciekawostkę dodam, że sok z ananasa jest świetnym składnikiem marynaty do mięsa. Ze względu na działanie hydrolizujące białka zmiękcza mięso.
 
AGREST

Jest jednym z najzdrowszych owoców. Jest niskokaloryczny a dzięki zawartości kwasów organicznych i błonnika jest zalecany osobom na diecie. Zawarte w agreście pektyny pobudzają przemianę materii, obniżają ciśnienie oraz poziom cholesterolu we krwi.
Agrest dzięki twardej skórce i licznym pestkom, wpływa pozytywnie na procesy trawienia. Należy tylko pamiętać, aby nie spożywać niedojrzałego agrestu, gdyż może spowodować poważne zatrucie!
Regularne spożywanie agrestu jest skutecznym środkiem przeciwko otyłości.
Sok z agrestu nadaje się świetnie na kuracje dietetyczne przy zaburzeniach przemiany materii.
Świeży agrest zapobiega zaparciom, zaś suszony działa przeczyszczająco.


ARBUZ (KAWON)


To jedyny owoc, który doskonale gasi pragnienie, bowiem zawiera aż 91% wody. Jednak woda to nie jedyna jego zawartość. Jest on ponadto źródłem potasu i wielu witamin.
          Ze względu na niską zawartość cukru zalecany jest diabetykom, jak również osobom dbającym o sylwetkę, korzystnie wpływa na układ trawienny i polepsza przemianę materii. Jest moczopędny, co powoduje, że z organizmu wydalane są substancje szkodliwe.
          Najlepiej arbuza jeść świeżego, bez żadnych dodatków. Większość z nas jednak wyrzuca pestki i skórkę ze względu na jej nieatrakcyjny smak, zjadając sam miąższ. Tymczasem pod skórką ukrytych jest wiele składników odżywczych.
Przy kupnie warto arbuza dokładnie ostukać, by ocenić, czy jest już dojrzały, czy jeszcze nie. Głuchy dźwięk, to znak, że owoc nadaje się do zjedzenia. Jeżeli mamy zamiar go przechować, to najlepiej w całości ( jeśli nie jest zbyt dojrzały, może leżeć nawet kilkanaście dni). Natomiast przekrojony owoc powinien być zjedzony tego samego dnia, inaczej zwiędnie, straci jędrność i smak.


CYTRYNA

Aby wspomóc odchudzanie i oczyścić nasz organizm z toksyn należy wypijać na czczo świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny z połową szklanki letniej, przegotowanej wody. Efekty powinny być zauważalne już po 2 tygodniach stosowania tej metody.
          Cytryny, przed spożyciem, należy zawsze sparzać wrzącą wodą, gdyż są spryskiwanie środkami chemicznymi.
          Oprócz tego, że cytryna ma również bardzo szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej dla ciekawostki podam:
- selery, jabłka, gruszki i pieczarki skropione sokiem cytrynowym nie ciemnieją;
- kilka kropel soku dodanych do mięsa czyni je lepiej strawnym;
- kilka kropel soku usuwa specyficzny zapach ryb morskich;
- starta skórka z cytryny dodana do ciast poprawia ich smak i aromat;
- sok cytrynowy zastępuje ocet jabłkowy i winny;
- kilka plasterków z cytryny nadaje pieczonej lub gotowanej baraninie przyjemny aromat.


CZEREŚNIE

Są bardzo zdrowe, posiadają wiele wartości odżywczych i pozytywnie wpływają na nasz wygląd i zdrowie. Systematyczne jedzenie czereśni sprawia, że skóra staje się bardziej napięta i jędrna.
          Czereśnie mają bardzo dużo zalet dietetycznych: idealnie regulują żołądek, usuwają fermentację gnilną, usuwają toksyny z organizmu i regulują poziom płynów. Dzięki tej właściwości powinny być spożywane przez osoby mające zaburzenia przewodu pokarmowego nawet do kilograma dziennie.
W kuracji odchudzającej, 2-3 dniowa dieta z czereśni wymiecie z organizmu wszelkie śmieci, odświeży, odtruje, poprawi trawienie i odchudzi.
Również napar z ogonków czereśni służy jako środek odchudzający i moczopędny.
          Pamiętajcie, aby nie popijać czereśni wodą, gdyż mogą powodować biegunkę. Nie należy jadać ich także przed posiłkiem mięsnym, gdyż utrudniają jego trawienie.


GREJPFRUT

Owoc grejpfruta zawiera 90% wody, cukier, kwasy organiczne oraz wiele witamin. Bardzo duża ilość witaminy C wpływa korzystnie na pracę jelit.
Grejpfrut znakomicie obniża poziom cholesterolu we krwi, w czym pomagają przede wszystkim białe, gorzkawe błonki występujące wokół miąższu.
          Naukowcy dowodzą też, że czerwone grejpfruty są zdrowsze niż żółte, gdyż mają więcej zdrowych przeciwutleniaczy.
          Grejpfrut jest najlepszy z owoców, jeśli chodzi o odchudzanie: przyspiesza przemianę materii i spala nadmiar tkanki tłuszczowej.
Osoby chcące zrzucić nadmiar kilogramów powinny zjadać przynajmniej jednego grejpfruta dziennie, szczególnie przed snem. Zwłaszcza wtedy dostarczą naszemu organizmowi węglowodany, które samoistnie zaczną spalać tkankę tłuszczową i zacznie znikać tłuszcz nagromadzony w biodrach. Niektórzy twierdzą, ze można zrzucić nawet 8 kg w ciągu 3 miesięcy jedząc jednego grejpfruta dziennie.
          Niewiele osób jednak wie, że grejpfrut potrafi przyczynić się nawet do śmierci! Dokładnie tak, ale tylko wtedy, jeśli połączy się go z wieloma współczesnymi lekarstwami. Potrafi drastycznie podnieść stężenie leków we krwi (niektórych nawet 15-krotnie).



GRUSZKA

Gruszka jest owocem, który zawiera wiele cennych składników ważnych dla naszego zdrowia.
Miękkie, dojrzałe gruszki pobudzają trawienie i przeciwdziałają zaparciom. Wbrew panującej opinii, nie są ciężkostrawne. Ponadto sok z gruszek obniża ciśnienie.
Jednak osoby o wrażliwych jelitach lub cierpiący na schorzenia dróg żółciowych powinny spożywać tylko gruszki gotowane.


JABŁKA

Są bardzo popularne, niedrogie, smaczne, zdrowe i dostępne przez cały rok. Na świecie znanych jest ponad 10 tysięcy odmian jabłek. Różnią się one między sobą smakiem, kolorem, wielkością, aromatem i zastosowaniem. Witaminy w nich zawarte regulują wszystkie procesy życiowe i pomagają w walce z infekcjami. Kwasy organiczne działają odkwaszająco na organizm, co jest szczególnie ważne, gdy spożywa się dużo mięsa, tłuszczu i jaj. Im kwaśniejsze jabłka, tym większa jest zawartość w nich witaminy C.
          Świeże jabłka są źródłem pektyn i lekkostrawnego błonnika. Najwięcej pektyn zawiera skórka i gniazdo nasienne, które niestety najczęściej wyrzucamy. Dzięki zawartości pektyn jabłka oczyszczają organizm z substancji trujących, zmniejszają wchłanianie cholesterolu - dzięki temu chronią nas przed miażdżycą i zawałem serca, regulują perystaltykę jelit i działają przeciw zaparciom. 
          Jabłka poleca się szczególnie w dietach odchudzających, gdyż są sycące i mało kaloryczne. W celu oczyszczania organizmu najlepiej zjadać jedno jabłko rano, zaś jeśli chcemy się przeczyścić – jedno wieczorem. Poza tym jedno duże jabłko w codziennej diecie obniża zawartość cholesterolu we krwi. Działają również moczopędnie, przez co mogą zmniejszać obrzęki nóg.
Jabłko z dodatkiem soku cytrynowego ułatwia także trawienie węglowodanów.
          W medycynie ludowej i ziołolecznictwie stosowany jest również ocet jabłkowy, którego właściwości i przepis na niego opiszę w osobnym dziale.


KIWI

Jest prawdziwą bombą witaminową. Zjedzenie jednego owocu zaspokaja dzienną dawkę zapotrzebowania na witaminę C u dorosłego człowieka. Ponadto pestki kiwi zawierają dużo kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, usprawniają pracę jelit i przyspieszają metabolizm organizmu.
          Owoc ten spożywany regularnie poprawia naszą sprawność umysłową, koncentrację, dotlenia mózg, pomaga w walce ze stresem. Poza tym uzupełnia niedobór witamin i materiałów w organizmie, wzmacnia odporność, hamuje apetyt na słodycze, poprawia stan tłustej i trądzikowej cery, a także rozstępy.
          Kiwi jemy na surowo, wbrew wielu przekonaniom razem ze skórką. Okazuje się że skórka kiwi jest jadalna i to w niej znajduje się magazyn większości witamin i błonnika dzięki, któremu kiwi posiada swe cudowne właściwości.
 Kiwi ma również szerokie zastosowanie w kuchni. Warto dodawać je do uzupełnienia smaku mięs (cielęciny, wołowiny, drobiu), przygotowując m.in. sosy i nadzienia z dodatkiem chili z podsmażoną cebulą. Kiwi można smażyć, dusić i piec. Nie powinno się tylko dodawać kiwi do galaretek, ponieważ enzymy zawarte w tych owocach powodują, że żelatyna nie ścina się.
          Osoby z alergią nie powinny spożywać kiwi, gdyż może uczulać.


MALINY

Od stuleci maliny odgrywały dużą rolę w medycynie ludowej. Stosowano je m.in. jako środek na poty oraz regulujący gospodarkę wodną organizmu. Liście malin używane są natomiast do parzenia herbatek i płukanek.
          Maliny leśne są zwykle drobniejsze od uprawnych, ale za to intensywniej pachną, a ponadto mają znacznie wyższą wartość dietetyczną i leczniczą.
          Owoce te należą do najpopularniejszych i najbardziej lubianych w Polsce. Maleńkie pestki znajdujące się w malinach nie są trawione przez organizm człowieka, ale są niezwykle skutecznym środkiem na pozbycie się wielu trucizn z organizmu.
          Ostatnio, co potwierdzają Polscy lekarze, maliny wspomagają odchudzanie organizmu, zwalczają otyłość poprzez redukcję tłuszczu w organizmie i regulują metabolizm.
Chętni do zrzucenia zbędnych kilogramów i oczyszczenia organizmu z toksyn, mogą przeprowadzić kilkudniową kurację odtruwającą. Należy pić koktajl malinowy: zmiksowane maliny z mlekiem sojowym z 10g otrębów pszennych. Po kuracji malinowej z pewnością poczujemy przypływ energii, zauważymy poprawę trawienia i lepsze samopoczucie.


MANDARYNKI

Mandarynkami możemy cieszyć się przez cały rok. Działają one wzmacniająco na nasz układ odpornościowy, zapobiegają infekcjom wirusowym i dbają o urodę.
          Właściwości lecznicze posiada zarówno owoc, kwiaty jak i skórka. Naukowcy udowodnili że codzienne jedzenie mandarynek, ma zbawienny wpływ na nasz organizm, zwalczając ryzyko wystąpienia raka wątroby, miażdżycy i cukrzycy typu II, obniżając poziom złego cholesterolu oraz przeciwdziałając otyłości.
Dzięki dużej zawartości w mandarynkach kwasów organicznych, pozbywamy się substancji toksycznych z organizmu.
          Cała mandarynka łącznie z skórką łagodzi i zapobiega objawom alergii oraz problemom związanym z układem pokarmowym jak biegunka, wymioty, czkawka, wrzody, niestrawność, łagodzi wzdęcia i zaparcia.


MELON

To kolejny owoc, który ma mało kalorii, gdyż składa się w 90% z wody. Zawiera dużo ważnych witamin i minerałów dla naszego organizmu. Jego odmiany różnią się kolorem i smakiem. Jako jeden z nielicznych zawiera cytrulinę (aminokwas wspomagający odchudzanie), która uczestniczy w produkcji hormonu wzrostu przyspieszającego spalanie tłuszczów. Również codzienne spożywanie melona, nawet w niewielkich ilościach pomaga uspokoić nerwy i działa relaksacyjne.


POMARAŃCZA

Pomarańcze wzbogacają nasz organizm o bezcenne wartości odżywcze, witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Szczególnie pomocne są w okresie zimowym, kiedy brak już sezonowych świeżych owoców.
          Spożywanie owocu pomarańczy normuje ciśnienie krwi, przyśpiesza procesy trawienne, obniża poziom cholesterolu, harmonizuje pracę układu hormonalnego, zapobiega otyłości, spowalnia przyswajanie tłuszczów i węglowodanów.
          Pomarańcze są doskonałymi owocami nadającymi się do diet odchudzających, oczyszczających czy jednodniowych diet sokowych. 


PORZECZKI CZARNE

Czarna porzeczka zawiera 3-4 razy więcej witaminy C niż cytryna oraz bardzo dużo wapnia. Systematycznie spożywana zapobiega przeziębieniom, reumatyzmowi i zawałom.
          Owoce z czarnej porzeczki wspomagają leczenie wątroby i nerek, oczyszczają organizm z toksyn, wzmacniają układ odpornościowy i serce, obniżają ciśnienie, regulują pracę układu pokarmowego oraz przyspieszają przemianę materii.
Herbatka z liści ma korzystny wpływ na pracę nerek oraz przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu.


PORZECZKI CZERWONE

Zawierają mnóstwo cennych składników dla naszego organizmu oraz posiadają właściwości lecznicze. Współczesne lecznictwo zaleca czerwone porzeczki jako środek łagodnie przeczyszczający.
          Porzeczki działają na organizm ogólnie wzmacniająco i zwiększają jego odporność. Zarówno owoce świeże, jak i sporządzone z nich napary, soki i syropy pobudzają pracę żołądka i jelit. Dzięki wysokiej zawartości kwasów organicznych skutecznie gaszą pragnienie.


TRUSKAWKI

Są to wyjątkowo smaczne owoce, ale niestety sezon na nie trwa bardzo krotko. Na szczęście można je zamrozić, przy czym nie stracą wartości odżywczych.
          W odchudzaniu są bardzo pożądanym składnikiem: regulują trawienie, przyspieszają przemianę materii, oczyszczają jelita z resztek pokarmu, pomagają zwalczać cellulit. 
          Bywają stosowane zamiast pasty do zębów, gdyż usuwają z nich żółty osad i neutralizują przykry zapach z ust.
           Należy pamiętać, że truskawki najpierw się myje, a dopiero potem obiera.


WIŚNIE

Są owocami smacznymi, niskokalorycznymi, orzeźwiającymi a przede wszystkim zdrowymi. Wiśnie, soki i przetwory powinny być podstawowym składnikiem naszej całorocznej diety, bowiem wpływają zbawiennie na nasz organizm.
          Kwaśne wiśnie oraz sok pobudzają procesy trawienne, obniżają poziom cholesterolu, wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, mają działanie moczopędne i przeczyszczające, likwidują zaparcia, przeciwdziałają obrzękom, korzystnie wpływają na skórę i odchudzają.

 
Źródła:

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz